Her i lavkode miljøet i Bouvet Rogaland har vi et internt Teams møte kalt Tech-hjørna omtrent en gang i måneden.
Der presenterer vi tekniske nyheter fra Power Platform. Det kan være ting som er annonsert og som er i preview, retning for plattformen, små funksjoner eller større funksjonalitet som kommer. Tanken er at våre Power Platform konsulenter har en arena der de blir oppdatert på ting som kommer slik at alle slipper å lete etter denne informasjonen på egenhånd.
Nå tenkte jeg at mye av dette like gjerne kan deles eksternt også, så derfor ser denne serien med innlegg dagens lys.
Functions i Dataverse er ny funksjonalitet som er i preview. Functions bruker Power Fx, programmeringsspråket i Power Apps til å bygge forretningslogikk i Dataverse databasen. Dette brukes til å bygge gjenbrukbar forretningslogikk som du kan benytte fra Power Apps og Power Automate.
Fordelene med å bygge forretningslogikk direkte i databasen er mange, blant annet:
Functions i Dataverse opprettes i en Løsning i Power platform.
Functions i Dataverse overtar for det som tidligere var Instant low-code plug-ins som har vært i preview i lang tid. Forhåpentligvis blir ikke preview perioden for en slik nyttig funksjon like lang.
Functions in Microsoft Dataverse - Power Apps | Microsoft Learn
Endelig er det mulig å benytte eksisterende tabeller i det nye data workspace når du jobber med tabeller i Dataverse. Du kan jobb både med dine egne eksisterende tabeller eller tabeller fra Common Data Model i Dataverse som Account og Contact.
Brukergrensesnittet gir deg også mulighet for å filtrere på kun tabeller i din Løsning eller tabeller også fra utenfor Løsningen.
Det er fortsatt en del begrensninger, spesielt for eksisterende tabeller. Eksisterende tabeller blir kun lagt til i read-only, det betyr at du eventuelt må åpne tabellen i en ny fane for å editere den, og du kan ikke sette opp one-to-many relasjoner i det nye brukergrensesnittet ennå.
Work with existing tables in data workspace - Microsoft Power Platform Blog
Tidligere har vi kunnet knytte Dataverse sikkerhetsroller til skjema i en Model driven Power App, nå kan vi også knytte sikkerhetsroller til bestemte visinger i en slik Power App.
Så sikkerhetsrollen brukeren tilhører kan bestemme hvilke visninger som er tilgjengelige for brukeren i applikasjonen.
Funksjonen er fortsatt i preview så den er ikke egnet for produksjonsløsninger ennå.
Manage access to public system views - Power Apps | Microsoft Learn
Microsoft har I preview lansert funksjonalitet der du kan tillate og blokkere bestemte applikasjoner i ditt Power Platform miljø. Dette kan beskytte mot brukere som kjører ikke autoriserte applikasjoner for å for eksempel eksportere data de ikke er ment å få eksportere osv.
Funksjonaliteten krever at Power Platform miljøene er såkalt Managed Environments, noe som igjen krever at brukerne er lisensierte Power Apps brukere.
Control which apps are allowed in your environment (preview) - Power Platform | Microsoft Learn
Microsoft har introdusert en funksjon i Model driven Power Apps for å rasks kunne visualisere data ved hjelp av Copilot og AI. Et klikk er alt som skal til for å lage en graf over data fra Model driven appen. Grafen kan endres til forskjellige typer som søylediagram, kakediagram osv. Diagrammene er interaktive, det betyr at du kan klikke på diagrammet for å filtrere data i appen.
Introducing Visualize with Copilot (preview) - Microsoft Power Platform Blog
Hvis du har prøvd å bygge agenter i Copilot Studio som bruker SharePoint som kunnskapskilde og ikke er helt fornøyd med svarene så finnes det nå en god nyhet for deg. Det du trenger er «Enhanced search results» og minimum 1 Microsoft 365 Copilot lisens i din tenant. Hvis du har minst 1 Microsoft 365 Copilot lisens i din tenant kan du nemlig dra nytte den samme semantiske indeksen som Microsoft 365 Copilot bruker.
Sjekk under Generative AI i Settings at «Enhanced search results» er slått på og som nevnt så trenger du minst 1 Microsoft 365 Copilot lisens, det betyr at du ikke trenger Microsoft 365 Copilot lisenser for alle dine brukere for å kunne dra nytte av semantisk indeks.
Semantic index for Copilot | Microsoft Learn
Knowledge sources overview - Microsoft Copilot Studio | Microsoft Learn